Bible a dnesni svet

Archiv příspěvků

reagovat 27.2.2002 04:07 - Radim

Mam jednu otazku.
Bible jako jedna z nejstarsich knih,{ jde hlavne o stary zakon, mojzisovy knihy - v originale jde o svitky z mrtveho more, tzv. Tora }, nam at chtene, nebo nectene vtiskla urcity pohled na boha, cloveka, stvoreni, zakon, pravdu, zlo, vecnost atp. Novy zakon samozdrejme nepatri do nejstarsich spisu, ale podle stareho zakona je jeho pokracovanim. Ukazuje nam na prichod mesiase, cimz pokracuje prave zmineny novy zakon. Bibli proto berme jako soupis stareho i noveho zakona - neoddelitelnych casti, jinak by uz bible nebyla bibli. Jde o to, jesti toto poselstvi, zaznamenane v bibli, nam ma co rici i v dnesnim civilizovanem svete, kde lide si ziji stejne podle sebe a jestli by se nemeli pozastavit nad tim, co nam bible rika.

Je-ji totiz bible pravdou, tak jsme v peknym prusvihu. Je-li bible pravdou potrebujeme pomoc. Je-li bible pravdou, tak je nam jakekoliv nabozenstvi k nicemu.

Jsou zde dalsi nabozenstvi, dalsi knihy. Ty nam rikaji snad podobne, ale i opacne zpusoby a cesty k poznani boha. Nekdo zase veri, ze prave jina nabozenstvi nam pomuzou. Je bible tim pravym "orechovym" pro civilizovany svet? Tot skutecne otazka. Co na to rika dnesni moderni clovek?

reagovat 1.3.2002 00:13 - Jiri Sykora

Bible jako takova je a asi jeste dlouho zustane fenomenem minule i teto doby. Jako jine svate knihy dalsich nabozenstvi... Ja si osobne myslim (na zaklade vlastnich cestovatelskych zkusenosti napr. po Blizkem vychode), ze Bible a ji podobne knihy byly lidem snad k necemu dobre v dobach od praveku do stredoveku, kdy opravdu lide nemeli nic jineho na praci (krome starosti o vlastni preziti), nez si vymyslet ruzne pohadky, myty, atd. V obdobi stredoveku byla bible brzdou rozvoje moderni spolecnosti a vedy (stejne jako dnes koran).
V dnesni dobe vsak (nestranny) clovek musi videt, ze nabozenstvi (a tim i jejich svate knihy) skrze uceni starych proroku jednoduse nejsou pro dnesni dobu pouzitelne.
Dnes cirkve vic lidi rozdeluji, ackoli jejich ukolem puvodne bylo lidi spojovat. V tomto smeru se dnes nejvice agresivni ukazuje islam, kteryzto stafetu prevzal od stredovekeho krestanstvi.
Jakkoli se dnesni bible muze zdat mirumilovna, prosil bych vsecny jeji ctenare o kratke zamysleni nad minulosti a take nad skutecnosti, ze knihu zrejme nenapsal svou rukou buh, ale jen obycejni lide... (znali jste je opravdu tak dobre, abyste jim verili kazde slovo?)

reagovat 1.3.2002 02:38 - Radim

Pane Sykora!
Mam na vas jednu otazku. Napsal jste, ze si myslite, ze lide v dobach od praveku do stredoveku nemeli nic moc na praci a proto jim byli svate knihy { konkretne mluvme tedy o bibli - je to k tematu } k necemu dobre. Rad bych vedel co vy mate "vice" na praci nez lide v dobach minulych, ze by pro vas svate knihy [bible] nebyli k necemu dobre. Osobne si totiz myslim, ze ruzne spolecnosti v drivejsich dobach byli na vyzsi urovni, nez my dnes. Hlavne co se tyce prava, zakonu, spravedlnosti, trestu a soudu, coz hlavne vytvari spolecnost. Nemyslim si, ze by technika - rozvoj moderni spol. urcovala, kdo je lepsi. Nebo si myslite, ze internet, kuchynska linka, telefon, roboti atd. urcuji lepsi spolecnost?

Pisete, ze cirkve spolecnost rozdeluji. S tim bych osobne souhlasil. Bible vsak k tomu take mluvi. A take souhlasi. Spise o tom prorokuje a my jsme toho dnes svedky. A to nam zase neukazuje na to ,ze by bible byla k zahozeni.

A jesti ji napsal buh, nebo ne? Nekdo veri, ze ano, jiny ne. Bible je vsak tak zajimava kniha, ze by ji snad prave dnesni moderni clovek mel uzivat vice, nez lide co zili drive. Na zamyslenou bych si dovolil jednu myslenku. Kdyz chcete neco duleziteho rici detem a radi byste, aby vam opravdu porozumeli, tak pravdepodobne jim nedonesete disketu s vasim zdelenim, ze tam to je a mohou si to otevrit na pocitaci. Zdelite jim to jejich jazykem a reknete jim to jejich zpusobem. Treba i buh to takto zamyslel a proto to nechal napsat do bible jeho lidmi, aby to vsichni pochopili? Stale vice me pripada, ze prave dnesni spolecnost a bible , je jako ryba-my a voda-bible. Ryba bez vody zit nemuze, ale voda je stale vodou i bez ryby.

Živiny pro mozek

reagovat 1.3.2002 11:41 - Smajlinka

Radime, když vyjmu jen tu část, ve které říkáš, že Bible svět rozděluje a že s tímto Bible v podstatě souhlasí, tak k čemu je tedy dobrá, když hledá mezi lidmi rozdíly místo aby hledala společnou řeč? Kde je láska k bližnímu, myslím ta bezpodmínečná, která miluje bližního, i když myslí jinak, chová se jinak a věří nečemu jinému???

Dle mého názoru má Bible v naší společnosti své místo, ale neměla by se přeceňovat. Jsou v ní zachyceny jisté morální zásady, uznávám je a snažím se jimi řídit. To je ale vše. Věřím v Boha, ale ne v toho křesťanského, kárajícího a moralizujícího - tedy polidštěného, ale toho bezmezně milujicího - bez ohledu na to, kdo jsem, jak žiji a v co věřím...

reagovat 2.3.2002 04:56 - Radim

Ahoj Smajlinko!
Jsem rad, ze jsi napsala svuj nazor. Velice me totiz zajima, co na bibli rikaji ostatni. Mockrat dekuji za prispevek.

Ohlene toho jestli bible svet rozdeluje, nebo ne bych si dovolil jednu zasadu ze zivota. Kdyz se utvari zakony zeme, at uz nove, nebo se zakon upravuje, deje se to podle jakychsi pravidel "slusneho chovani, moralnich principu, nebo podle svedomi, popripade dle momentalni nalady vladnouci tridy." Jde o to jaci lide se ve vlade prave vyskytuji.
Napr: V nektere zemi je homosexualita povolena jako neskodny druh sexu a jinde ne. Co je tedy spravne? Mela by byt vseobecne uznana jako normal? Jak to, ze v jine zemi to nepripada v uvahu? Jsou tam jini lide ve vlade, kteri si mysli opak. Kdo urcuje pravidla? Kde je tedy pravda? { To je jen priklad - nechci to zde rozebirat }. Jde o to najit pravdu. Tehdy muze spolecnost fungovat.
A protoze si myslim, ze bible ma v hodne vecech pravdu, proto svet musi rozdelovat. Ne, ze by chtela, ale svet se rozdelil podle ni, protoze ma asi pravdu. Ne? Nebo je to jinak? A jak tedy? Nekde musi byt sepsana pravda o tom, jak to je, jinak bychom nedokazali rozpoznat rozdil mezi dobrym a zlym. A protoze lide v podvedomi vi, co je dobre a co ne, tak zde musi byt zdroj pravdy. Co kdyz je to prave bible?

Bible nam vypravi o tom, ze buh sam je laska. Osobne si myslim, ze bible a krestanstvi, tak jak ho zname ve vetsine pripadech dnes, jsou od sebe daleko vzdaleni. Bible take mluvi o tom, jak nesmirne nas buh miluje i kdyz jsme mu na hony vzdaleni. Cirkev ovsem boha zmoralizovala a nasadila mu masku hroziciho dekecka. A prave proto, ze se bible a krestanstvi v mnohem neshoduje, tak si stale vice myslim, ze prave bible ma tu skutecnou odpoved.
Co kdyz je bible skryty poklad?

reagovat 4.3.2002 16:46 - Ivan

Bibli nám poslal Stvořitel jako jednu z mnoha lekcí na cestě lidstva ve svém vývoji. Ale nesmíme si představovat, že se tady objevil jako nesmrtelný čilý stařík s brkem, inkoustem a papyrem! On mluvil ústy lidí, kteří Jeho Slovo zapsali. On je hlas člověka zevnitř, vnitřní nabádající hlas, který ale dnes už nikdo neslyší (nemůže tedy poznat souvislosti mezi pravdou a biblí - neví co je co). Bible je ale na druhou stranu velmi omezený soubor událostí (Nový Zákon tvoří čtyři! evangelia, ale je jich známo asi sto!), zakládajících se na Pravdě, velmi pokřivené náboženstvími, které z ní udělaly paskvil, diamant oplácaný tunami bezceného blábolu, sloužícího na podporu cvětské moci skupiny lidí. Důkazem jsou jednání koncilů, určujících co bude obsahem knihy knih a co ne. O tom rozhodla ne kvalita, ale mínění několika málo lidí. Srovnejte si dějiny církve, to je cesta kropená proudy nevinné krve, to přece nemůže být chtěná cesta záměru Stvořitelova! To jenom lidé, neslyšící a nevidící, si dělají co oni chtějí, ne co chce ten, kdo jim dal vše, i právo vůbec žít.
A k tomu způsobu podání. Lidem bylo dáno Vědění vícekrát (Védy, Bible, Korán, Budha,...), ale vždy ho s "úspěchem" zprznili k nepoužití, museli je tedy dostat jinak, ovšem výsledek je stále stejný. Hrách na zdi, nebo spíše perly sviním. Ale vžijte se do role dávajícího a neustále odmítaného Stvořitele, Otce, jehož děti nejen neposlouchají, ale ani neslyší, jako by tu ani nebyl. Co asi bude následovat? Jak byste reagovali vy? Fackou, pohlavkem ostrým slovem? Ale to vše už lidé(a ne jednou) dostali! Další domysli sám...

reagovat 5.3.2002 07:29 - Smajlinka

Vidíte a já si přesto myslím, že Bůh žádné facky nedává. Je přece tolik milující! A bezpodmínečně!!! Dovedou si to lidi vůbec představit?

Bůh nám dává další a další inkarnace k tomu, abychom pochopili. To je jeho reakce na naše nezdary. Jemně nás vede a pokud nepochopíme, příště se zrodíme jinam, na jiné místo, k jiným lidem... tak, abychom měli lepší možnosti k prozření.

Všechno zlé, co se lidem děje, není od Boha, ale mohou si za to lidé sami.

reagovat 5.3.2002 20:53 - Radim

Sama bible vysvetluje, jak tento svet vznikl a ze jeho tvurcem je buh. Doufam, ze v dnesni dobe , v nasi civilizaci uz snad nikdo, kdo premysli o bohu si ho nemuze predstavovat, jako starika s brkem, nebo berlickou. Snad uz nam doslo, ze jestli buh je

reagovat 5.3.2002 21:07 - Radim

Ahoj Smajlinko!
Bible souhlasi s tim, ze jen dobre prichazi od boha a ze nikdo, kdo je pokousen zlem, nemuze byt pokousen bohem, ale je sveden a vlecen svou zadosti po zlem.
Tady jde ted o to jestli jde o boha, ktery nam poslal nekolik cest k nemu, nebo jen jednu. Buh bible mluvi o jedine opravdove ceste - Jezisi Kristu. Reinkarnace je uz dalsi cestou. Ovsem tu bible odhaluje jako lez, jelikoz pravi: Clovek jen jednou umira a potom bude soud. A jde o to koho budeme poslouchat. Bible na jedne strane a ostatni na strane druhe. Mozna, ze buh bible nam ma opravdu co rici i dnes.

reagovat 6.3.2002 18:39 - Jaja

Já osobně si myslím, že Bible je jedna z mnoha cest, které nám Bůh ukázal během několikatisíciletého vývoje lidstva. Tedy jedna z posledních (viz již zmíněné Védy aj.). Její nová část se nám zachovala v dosti okleštěné podobě, protože existovala opravdu ještě další evangelia (jak již bylo zmíněno), která nebyla církevními koncily odsouhlasena. Tedy člověk rozhodl o tom, co nám Bůh sdělí. V těch vyškrtnutých se mimo jiné hovořilo o vegetariánství a reinkarnaci. Další texty byly dnešní podobě přizpůsobeny - nevyhovující věty byly vyškrtnuty. Proto bych jí nedávala prim, jedinečnost, ale zahrnula bych ji mezi ostatní rovnocenně. Protože pravda v ní je skutečně obsažená, jenom člověk její obsah znevažuje a špatně si některé věci vykládá, aby uspokojil svou lenost. Vždyť takové nezabiješ se přece nutně vztahuje i na zvířata - k potravě byly dány člověku plody, pokud vím, tak o mase tam nic není. Jen to, že zvířata mu mají být k užitku, ne k potravě. A dalo by se pokračovat dále. Díky lidskému faktoru, třeba i snahou vysvětlit, jak to Bůh myslel, může dojít k trochu odlišnému pochopení, bez snahy vlastního pohledu, vlastního studia. Proto by člověk měl mít snahu rozhlížet se kolem. Jaja

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *