Bible a dnesni svet

První příspěvky v diskuzi

reagovat 27.2.2002 04:07 - Radim

Mam jednu otazku.
Bible jako jedna z nejstarsich knih,{ jde hlavne o stary zakon, mojzisovy knihy - v originale jde o svitky z mrtveho more, tzv. Tora }, nam at chtene, nebo nectene vtiskla urcity pohled na boha, cloveka, stvoreni, zakon, pravdu, zlo, vecnost atp. Novy zakon samozdrejme nepatri do nejstarsich spisu, ale podle stareho zakona je jeho pokracovanim. Ukazuje nam na prichod mesiase, cimz pokracuje prave zmineny novy zakon. Bibli proto berme jako soupis stareho i noveho zakona - neoddelitelnych casti, jinak by uz bible nebyla bibli. Jde o to, jesti toto poselstvi, zaznamenane v bibli, nam ma co rici i v dnesnim civilizovanem svete, kde lide si ziji stejne podle sebe a jestli by se nemeli pozastavit nad tim, co nam bible rika.

Je-ji totiz bible pravdou, tak jsme v peknym prusvihu. Je-li bible pravdou potrebujeme pomoc. Je-li bible pravdou, tak je nam jakekoliv nabozenstvi k nicemu.

Jsou zde dalsi nabozenstvi, dalsi knihy. Ty nam rikaji snad podobne, ale i opacne zpusoby a cesty k poznani boha. Nekdo zase veri, ze prave jina nabozenstvi nam pomuzou. Je bible tim pravym "orechovym" pro civilizovany svet? Tot skutecne otazka. Co na to rika dnesni moderni clovek?

reagovat 1.3.2002 00:13 - Jiri Sykora

Bible jako takova je a asi jeste dlouho zustane fenomenem minule i teto doby. Jako jine svate knihy dalsich nabozenstvi... Ja si osobne myslim (na zaklade vlastnich cestovatelskych zkusenosti napr. po Blizkem vychode), ze Bible a ji podobne knihy byly lidem snad k necemu dobre v dobach od praveku do stredoveku, kdy opravdu lide nemeli nic jineho na praci (krome starosti o vlastni preziti), nez si vymyslet ruzne pohadky, myty, atd. V obdobi stredoveku byla bible brzdou rozvoje moderni spolecnosti a vedy (stejne jako dnes koran).
V dnesni dobe vsak (nestranny) clovek musi videt, ze nabozenstvi (a tim i jejich svate knihy) skrze uceni starych proroku jednoduse nejsou pro dnesni dobu pouzitelne.
Dnes cirkve vic lidi rozdeluji, ackoli jejich ukolem puvodne bylo lidi spojovat. V tomto smeru se dnes nejvice agresivni ukazuje islam, kteryzto stafetu prevzal od stredovekeho krestanstvi.
Jakkoli se dnesni bible muze zdat mirumilovna, prosil bych vsecny jeji ctenare o kratke zamysleni nad minulosti a take nad skutecnosti, ze knihu zrejme nenapsal svou rukou buh, ale jen obycejni lide... (znali jste je opravdu tak dobre, abyste jim verili kazde slovo?)

reagovat 1.3.2002 02:38 - Radim

Pane Sykora!
Mam na vas jednu otazku. Napsal jste, ze si myslite, ze lide v dobach od praveku do stredoveku nemeli nic moc na praci a proto jim byli svate knihy { konkretne mluvme tedy o bibli - je to k tematu } k necemu dobre. Rad bych vedel co vy mate "vice" na praci nez lide v dobach minulych, ze by pro vas svate knihy [bible] nebyli k necemu dobre. Osobne si totiz myslim, ze ruzne spolecnosti v drivejsich dobach byli na vyzsi urovni, nez my dnes. Hlavne co se tyce prava, zakonu, spravedlnosti, trestu a soudu, coz hlavne vytvari spolecnost. Nemyslim si, ze by technika - rozvoj moderni spol. urcovala, kdo je lepsi. Nebo si myslite, ze internet, kuchynska linka, telefon, roboti atd. urcuji lepsi spolecnost?

Pisete, ze cirkve spolecnost rozdeluji. S tim bych osobne souhlasil. Bible vsak k tomu take mluvi. A take souhlasi. Spise o tom prorokuje a my jsme toho dnes svedky. A to nam zase neukazuje na to ,ze by bible byla k zahozeni.

A jesti ji napsal buh, nebo ne? Nekdo veri, ze ano, jiny ne. Bible je vsak tak zajimava kniha, ze by ji snad prave dnesni moderni clovek mel uzivat vice, nez lide co zili drive. Na zamyslenou bych si dovolil jednu myslenku. Kdyz chcete neco duleziteho rici detem a radi byste, aby vam opravdu porozumeli, tak pravdepodobne jim nedonesete disketu s vasim zdelenim, ze tam to je a mohou si to otevrit na pocitaci. Zdelite jim to jejich jazykem a reknete jim to jejich zpusobem. Treba i buh to takto zamyslel a proto to nechal napsat do bible jeho lidmi, aby to vsichni pochopili? Stale vice me pripada, ze prave dnesni spolecnost a bible , je jako ryba-my a voda-bible. Ryba bez vody zit nemuze, ale voda je stale vodou i bez ryby.

reagovat 1.3.2002 11:41 - Smajlinka

Radime, když vyjmu jen tu část, ve které říkáš, že Bible svět rozděluje a že s tímto Bible v podstatě souhlasí, tak k čemu je tedy dobrá, když hledá mezi lidmi rozdíly místo aby hledala společnou řeč? Kde je láska k bližnímu, myslím ta bezpodmínečná, která miluje bližního, i když myslí jinak, chová se jinak a věří nečemu jinému???

Dle mého názoru má Bible v naší společnosti své místo, ale neměla by se přeceňovat. Jsou v ní zachyceny jisté morální zásady, uznávám je a snažím se jimi řídit. To je ale vše. Věřím v Boha, ale ne v toho křesťanského, kárajícího a moralizujícího - tedy polidštěného, ale toho bezmezně milujicího - bez ohledu na to, kdo jsem, jak žiji a v co věřím...

reagovat 2.3.2002 04:56 - Radim

Ahoj Smajlinko!
Jsem rad, ze jsi napsala svuj nazor. Velice me totiz zajima, co na bibli rikaji ostatni. Mockrat dekuji za prispevek.

Ohlene toho jestli bible svet rozdeluje, nebo ne bych si dovolil jednu zasadu ze zivota. Kdyz se utvari zakony zeme, at uz nove, nebo se zakon upravuje, deje se to podle jakychsi pravidel "slusneho chovani, moralnich principu, nebo podle svedomi, popripade dle momentalni nalady vladnouci tridy." Jde o to jaci lide se ve vlade prave vyskytuji.
Napr: V nektere zemi je homosexualita povolena jako neskodny druh sexu a jinde ne. Co je tedy spravne? Mela by byt vseobecne uznana jako normal? Jak to, ze v jine zemi to nepripada v uvahu? Jsou tam jini lide ve vlade, kteri si mysli opak. Kdo urcuje pravidla? Kde je tedy pravda? { To je jen priklad - nechci to zde rozebirat }. Jde o to najit pravdu. Tehdy muze spolecnost fungovat.
A protoze si myslim, ze bible ma v hodne vecech pravdu, proto svet musi rozdelovat. Ne, ze by chtela, ale svet se rozdelil podle ni, protoze ma asi pravdu. Ne? Nebo je to jinak? A jak tedy? Nekde musi byt sepsana pravda o tom, jak to je, jinak bychom nedokazali rozpoznat rozdil mezi dobrym a zlym. A protoze lide v podvedomi vi, co je dobre a co ne, tak zde musi byt zdroj pravdy. Co kdyz je to prave bible?

Bible nam vypravi o tom, ze buh sam je laska. Osobne si myslim, ze bible a krestanstvi, tak jak ho zname ve vetsine pripadech dnes, jsou od sebe daleko vzdaleni. Bible take mluvi o tom, jak nesmirne nas buh miluje i kdyz jsme mu na hony vzdaleni. Cirkev ovsem boha zmoralizovala a nasadila mu masku hroziciho dekecka. A prave proto, ze se bible a krestanstvi v mnohem neshoduje, tak si stale vice myslim, ze prave bible ma tu skutecnou odpoved.
Co kdyz je bible skryty poklad?

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 23.6.2018 14:01 - Eduard Nud

Mima píše: Lituji, že jsem na tebe vůbec reagovala. To já zase lituji, že jsem vůbec kdy začal chodit pravidelně na Doktorku. A přitom by to tady vůbec nemuselo být špatné, kdyby tady nebylo některých problémových diskuzí. Už jejich samotný námět vyvolává emoce.

Poznáte je snadno. Přispívá se zde denně, tak říkajíc komentáře se zde netrhnou. Možná, že to nezpůsobují problémové diskuze, ale problémoví lidé. Jenomže: Řekni mi, kde diskutuješ a já ti řeknu, jaký jsi. Na problémové diskuze chodí těch problémových diskutujících přece jenom o něco víc. To ostatní diskuze neznají. Na takové diskuzi o zácpě se hned tak někdo nenasere.

reagovat 23.6.2018 14:20 - Ted den už měl dávno nastat

16Nastane den, kdy Bůh skrze Ježíše Krista bude soudit podle mého evangelia, co je v lidech skryto.
------------------------
To mělo být za generace prvních křesťanů a nestalo se. Ježíš je jen literární postava. Literární postava nemůže nikoho soudit. Bible je fantasy literatura. Nic z ní se nedá dokázat. Většina příběhů tam zapsaných se nikdy nestaly. Jsou to jen mýty.

reagovat 23.6.2018 14:44 - Tony

16Nastane den, kdy Bůh skrze...

Je vidět, že nemáš vůbec žádný ánunk o tom, co je to mýtus.

reagovat 23.6.2018 15:16 - Touha

Odkaz všem starým lidem:...

Celkem ráda se vždy prokousávám těmito zkopírovanými texty. Tentokrát, když tu teď řešíte podpásovky, budu citovat, co mě udivilo, naštvalo a pochopila jsem autorovu nezralost.

"Není ale nic smutnější, když starý člověk na sklonku svého života nedozrál k takovémuto druhu moudrosti. Když nakonec zůstal pouze malicherným, hádavým, trvale nespokojeným a plným negativity, kterou vrší na svém okolí. Takovýmto způsobem se pak žel v jistém smyslu stává mnoho starých lidí opravdu přítěží. Ne však svým věkem, ani svou nemohoucností, ale svým ustavičně negativním duševním naladěním, bez pravé moudrosti. Tím se totiž přidávají k obecnému směřování našeho světa do zkázy úplně stejně, jako většina ostatních lidí v produktivním věku, vědomě nebo nevědomě sloužících temnotě.

http://kusvetlu.blog.cz/ ve spolupráci s M.Š

Dále to snad ani nebudu komentovat. Bojím se, že i já budu jistě stará a možná nemoudrá

reagovat 23.6.2018 19:13 - Mýtus

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDtus

sedí to přesně na bibli

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *