Bible a dnesni svet

První příspěvky v diskuzi

reagovat 27.2.2002 04:07 - Radim

Mam jednu otazku.
Bible jako jedna z nejstarsich knih,{ jde hlavne o stary zakon, mojzisovy knihy - v originale jde o svitky z mrtveho more, tzv. Tora }, nam at chtene, nebo nectene vtiskla urcity pohled na boha, cloveka, stvoreni, zakon, pravdu, zlo, vecnost atp. Novy zakon samozdrejme nepatri do nejstarsich spisu, ale podle stareho zakona je jeho pokracovanim. Ukazuje nam na prichod mesiase, cimz pokracuje prave zmineny novy zakon. Bibli proto berme jako soupis stareho i noveho zakona - neoddelitelnych casti, jinak by uz bible nebyla bibli. Jde o to, jesti toto poselstvi, zaznamenane v bibli, nam ma co rici i v dnesnim civilizovanem svete, kde lide si ziji stejne podle sebe a jestli by se nemeli pozastavit nad tim, co nam bible rika.

Je-ji totiz bible pravdou, tak jsme v peknym prusvihu. Je-li bible pravdou potrebujeme pomoc. Je-li bible pravdou, tak je nam jakekoliv nabozenstvi k nicemu.

Jsou zde dalsi nabozenstvi, dalsi knihy. Ty nam rikaji snad podobne, ale i opacne zpusoby a cesty k poznani boha. Nekdo zase veri, ze prave jina nabozenstvi nam pomuzou. Je bible tim pravym "orechovym" pro civilizovany svet? Tot skutecne otazka. Co na to rika dnesni moderni clovek?

reagovat 1.3.2002 00:13 - Jiri Sykora

Bible jako takova je a asi jeste dlouho zustane fenomenem minule i teto doby. Jako jine svate knihy dalsich nabozenstvi... Ja si osobne myslim (na zaklade vlastnich cestovatelskych zkusenosti napr. po Blizkem vychode), ze Bible a ji podobne knihy byly lidem snad k necemu dobre v dobach od praveku do stredoveku, kdy opravdu lide nemeli nic jineho na praci (krome starosti o vlastni preziti), nez si vymyslet ruzne pohadky, myty, atd. V obdobi stredoveku byla bible brzdou rozvoje moderni spolecnosti a vedy (stejne jako dnes koran).
V dnesni dobe vsak (nestranny) clovek musi videt, ze nabozenstvi (a tim i jejich svate knihy) skrze uceni starych proroku jednoduse nejsou pro dnesni dobu pouzitelne.
Dnes cirkve vic lidi rozdeluji, ackoli jejich ukolem puvodne bylo lidi spojovat. V tomto smeru se dnes nejvice agresivni ukazuje islam, kteryzto stafetu prevzal od stredovekeho krestanstvi.
Jakkoli se dnesni bible muze zdat mirumilovna, prosil bych vsecny jeji ctenare o kratke zamysleni nad minulosti a take nad skutecnosti, ze knihu zrejme nenapsal svou rukou buh, ale jen obycejni lide... (znali jste je opravdu tak dobre, abyste jim verili kazde slovo?)

reagovat 1.3.2002 02:38 - Radim

Pane Sykora!
Mam na vas jednu otazku. Napsal jste, ze si myslite, ze lide v dobach od praveku do stredoveku nemeli nic moc na praci a proto jim byli svate knihy { konkretne mluvme tedy o bibli - je to k tematu } k necemu dobre. Rad bych vedel co vy mate "vice" na praci nez lide v dobach minulych, ze by pro vas svate knihy [bible] nebyli k necemu dobre. Osobne si totiz myslim, ze ruzne spolecnosti v drivejsich dobach byli na vyzsi urovni, nez my dnes. Hlavne co se tyce prava, zakonu, spravedlnosti, trestu a soudu, coz hlavne vytvari spolecnost. Nemyslim si, ze by technika - rozvoj moderni spol. urcovala, kdo je lepsi. Nebo si myslite, ze internet, kuchynska linka, telefon, roboti atd. urcuji lepsi spolecnost?

Pisete, ze cirkve spolecnost rozdeluji. S tim bych osobne souhlasil. Bible vsak k tomu take mluvi. A take souhlasi. Spise o tom prorokuje a my jsme toho dnes svedky. A to nam zase neukazuje na to ,ze by bible byla k zahozeni.

A jesti ji napsal buh, nebo ne? Nekdo veri, ze ano, jiny ne. Bible je vsak tak zajimava kniha, ze by ji snad prave dnesni moderni clovek mel uzivat vice, nez lide co zili drive. Na zamyslenou bych si dovolil jednu myslenku. Kdyz chcete neco duleziteho rici detem a radi byste, aby vam opravdu porozumeli, tak pravdepodobne jim nedonesete disketu s vasim zdelenim, ze tam to je a mohou si to otevrit na pocitaci. Zdelite jim to jejich jazykem a reknete jim to jejich zpusobem. Treba i buh to takto zamyslel a proto to nechal napsat do bible jeho lidmi, aby to vsichni pochopili? Stale vice me pripada, ze prave dnesni spolecnost a bible , je jako ryba-my a voda-bible. Ryba bez vody zit nemuze, ale voda je stale vodou i bez ryby.

reagovat 1.3.2002 11:41 - Smajlinka

Radime, když vyjmu jen tu část, ve které říkáš, že Bible svět rozděluje a že s tímto Bible v podstatě souhlasí, tak k čemu je tedy dobrá, když hledá mezi lidmi rozdíly místo aby hledala společnou řeč? Kde je láska k bližnímu, myslím ta bezpodmínečná, která miluje bližního, i když myslí jinak, chová se jinak a věří nečemu jinému???

Dle mého názoru má Bible v naší společnosti své místo, ale neměla by se přeceňovat. Jsou v ní zachyceny jisté morální zásady, uznávám je a snažím se jimi řídit. To je ale vše. Věřím v Boha, ale ne v toho křesťanského, kárajícího a moralizujícího - tedy polidštěného, ale toho bezmezně milujicího - bez ohledu na to, kdo jsem, jak žiji a v co věřím...

reagovat 2.3.2002 04:56 - Radim

Ahoj Smajlinko!
Jsem rad, ze jsi napsala svuj nazor. Velice me totiz zajima, co na bibli rikaji ostatni. Mockrat dekuji za prispevek.

Ohlene toho jestli bible svet rozdeluje, nebo ne bych si dovolil jednu zasadu ze zivota. Kdyz se utvari zakony zeme, at uz nove, nebo se zakon upravuje, deje se to podle jakychsi pravidel "slusneho chovani, moralnich principu, nebo podle svedomi, popripade dle momentalni nalady vladnouci tridy." Jde o to jaci lide se ve vlade prave vyskytuji.
Napr: V nektere zemi je homosexualita povolena jako neskodny druh sexu a jinde ne. Co je tedy spravne? Mela by byt vseobecne uznana jako normal? Jak to, ze v jine zemi to nepripada v uvahu? Jsou tam jini lide ve vlade, kteri si mysli opak. Kdo urcuje pravidla? Kde je tedy pravda? { To je jen priklad - nechci to zde rozebirat }. Jde o to najit pravdu. Tehdy muze spolecnost fungovat.
A protoze si myslim, ze bible ma v hodne vecech pravdu, proto svet musi rozdelovat. Ne, ze by chtela, ale svet se rozdelil podle ni, protoze ma asi pravdu. Ne? Nebo je to jinak? A jak tedy? Nekde musi byt sepsana pravda o tom, jak to je, jinak bychom nedokazali rozpoznat rozdil mezi dobrym a zlym. A protoze lide v podvedomi vi, co je dobre a co ne, tak zde musi byt zdroj pravdy. Co kdyz je to prave bible?

Bible nam vypravi o tom, ze buh sam je laska. Osobne si myslim, ze bible a krestanstvi, tak jak ho zname ve vetsine pripadech dnes, jsou od sebe daleko vzdaleni. Bible take mluvi o tom, jak nesmirne nas buh miluje i kdyz jsme mu na hony vzdaleni. Cirkev ovsem boha zmoralizovala a nasadila mu masku hroziciho dekecka. A prave proto, ze se bible a krestanstvi v mnohem neshoduje, tak si stale vice myslim, ze prave bible ma tu skutecnou odpoved.
Co kdyz je bible skryty poklad?

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 26.9.2016 10:27 - někdo si z nás vystřelil

Kdo je vlastně autorem bible? Pro dostatečně věřící židy a křesťany je to samozřejmě samotný bůh, který si dal tu práci a vlastnoručně sestavil přinejmenším klíčový text hebrejské bible, čili Tóru, zvanou též Pentateuch, obsahující v úzkém pojetí pět knih – Genesis, Exodus, Leviticus, Numeri a Deuteronomium. Hebrejská bible je neutrálním pojmenováním textu, které židé a křesťané ve své víře sdílejí, na jedné straně jako Tanach a na straně druhé jako Starý zákon. To dělá z už tak dost prožívané knížky horké zboží, jehož výzkum je samozřejmě docela výbušná záležitost.
 

Soudobá věda věří, že text Tóry nebo chcete-li Pentateuchu ve skutečnosti sepsalo vícero různých autorů, které prozrazuje rozdílné ideologické zázemí, lingvistický styl i různá pojmenování ústřední postavy boha. Odborníci je obvykle rozdělují na „kněžské“, kteří měli zřetelnou souvislost s chrámovými kněžími v Jeruzalémě a pak také „nekněžské“ či „laické“ autory.
 
 

Tóra se ukázala být neodolatelným pokušením i pro izraelsko-amerického odborníka na algoritmy přisuzování autorství (authorship attribution) Moshe Koppela z izraelské Bar-Ilan University. Se svými kolegy na posvátný text nasadil umělou inteligenci, která se obvykle používá při zjišťování autorství historiky anebo právníky. Podle vlastních slov tak badatelé vlastně zopakovali staletí pracného výzkumu autorství jednotlivých pasáží Tóry během několika minut práce sofistikovaných algoritmů. 3 ze 4 členů Koppelova týmu jsou věřící židé, což pochopitelně do jisté míry limituje interpretace jejich práce, ale i tak jsou jejich výsledky zajímavé. ´
 
Použitý software došel nad dotyčným textem z 90 procent ke stejným závěrům jako klasičtí lidští badatelé. A zbývajících 10 procent si teď jistě zaslouží zvýšenou pozornost příslušných odborníků. Například 1. kapitola knihy Genesis je obvykle připisována „kněžskému“ autorovi, ale Koppelův software s tím nesouhlasí. Kniha Izajáš, jedna z takzvaných prorockých knih, je ohledně svého původu vnímaná jako velmi komplikovaná. Odborníci obvykle mají za to, že ji sepsali dva různí autoři a že práce toho druhého začíná kapitolou 40, tedy počátkem části zvané Deutero-Izajáš (kap. 40-55). Koppel a spol. teď ale tvrdí, že druhý autor má na svědomí už i takzvanou malou apokalypsu (kap. 34-35) a historickou vsuvku (kap. 36-39) z části označované jako Proto-Izajáš (kap. 1-39).
Badatelům v oblasti posvátných textů počítače pomáhají už delší dobu, ale umělá inteligence Koppela a spol. je prý přelomovou záležitostí. Autoři si ověřili její schopnosti tak, že rozpustile promíchali kousky textu prorockých knih Ezechiel a Jeremjáš a nechali ji výsledný mix roztřídit. Program to prý zvládl takřka dokonale. Pracuje tak, že si všímá výběru slov autorem textu v určitých chvílích, například spojek anebo třeba používání různých synonym a pak analyzovaný text třídí podle autorství. V roce 2003 badatelský tým zahrnující i Koppela s podobným software dokázal ve 4 z 5 případů rozpoznat, zda je autorem určitého textu muž či žena. Badatelé tehdy totiž zjistili, že ženy častěji používají osobní zájmena jako „on“ či „ona“, zatímco muži preferují determinující výrazy jako „tamto“ nebo „tento“.
 
 
Pokud jde o autorství Tóry, pozorovaná struktura textu samozřejmě svědčí pro větší počet lidských autorů. Historici praví, že tento posvátný text pravděpodobně vznikl kompromisním sestavením často odlišných kněžských a laických textů, někdy za vlády Peršanů, od konce 6. století před naším letopočtem. Ani věda a stejně tak ani náboženská víra by ale neměly překračovat hranice svých světů, tedy pokud si nechtějí koledovat o problémy a výsměch. Samotný Koppel jako věřící žid poznamenává, že bůh klidně mohl Tóru Mojžíšovi lstivě nadiktovat v proměnlivém stylu, tedy podobně jako když rafinovaně nalíčil do geologických vrstev fosilie, aby si vystřelil z přírodovědců, a teď se výtečně baví snažením nešťastných lingvistů.

reagovat 26.9.2016 10:54 - Karel

Co Avesta a dnešní svět? :-)

http://www.ceskaliteratura.cz/translat/avesta.htm

reagovat 26.9.2016 16:58 - rose

ono to chce vice cisty srdcem, nez algorithem. Pochopi softwear krasu basne Edgara Alana Poe "havran"? Az to pochopi, muzeme se bavit o algoritmech. Jo a skuste ty algoritmy na ostatni staroveke spisy a cele dejiny pujdou do hajan. Co stari historikove, take je skontrolujte!

reagovat 14.12.2016 10:17 - rr

Bible je velice praktická kniha i v jiných směrech; poskytuje totiž křesťanům zdravé rady, jak v dnešní době žít

reagovat 14.12.2016 10:18 - rr

Sir Isaac Newton kdysi řekl: „Nacházím v Bibli více jistých známek věrohodnosti než vůbec kdekoli ve světské historii.“ (Two Apologies, R. Watson, Londýn, 1820, s. 57)

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *