Bezkrevni medicina

První příspěvky v diskuzi

reagovat 17.2.2013 16:27 - Rose

Zakládám novou stránku.Jde o pokrokovou medicínu, doufám, že budete psát, jaké máte osobni zážitky. http://www.ordinace.cz/clanek/serial-bezkrevni-medicina/
Netradiční, riziková, neprověřená nebo velmi slibná? Jak charakterizovat bezkrevní medicínu, která je pro většinu lidí zatím neznámým pojmem, to napoví náš nový seriál.

foto: shutterstock.com
Mnozí lidé jsou nadále zastánci názoru, že transfúze krve je při operaci žádoucí, ba nezbytná, a kdo ji nedostane, je téměř jistě odsouzen k smrti. Krev v jejich vnímání představuje ochranu před vykrvácením, posilu v pooperačním stavu i posílení organismu pro budoucnost.

reagovat 17.2.2013 16:53 - Maja

Co to vlastně "bezkrevní medicína" je?
Jak napovídá název, je to lékařská péče, při níž je pacient léčen bez toho, že by byla použita krev. V dnešní době se dá říci, že pokud si to pacient přeje, může být prakticky každý chirurgický zákrok proveden bez použití transfúze krve.
Když nahlédneme do historie bezkrevní chiurgie, zjistíme například, že už před půl stoletím, tedy v 60. letech 20. století, se v USA tímto způsobem provádělo poměrně dost operací, včetně tak složitých a vážných zákroků, jako jsou operace na otevřeném srdci (Dr. Denton Cooley, Texas Heart Institute, Texas, USA).
Ovšem hlavní rozvoj bezkrevní medicíny přišel v 80. letech, kdy svět postihla pandemie AIDS a kdy chirurgové i další odborníci hledali něco bezpečnějšího, než jsou transfúze krve. Na poli bezkrevní medicíny došlo od té doby k úžasnému pokroku.

reagovat 17.2.2013 16:58 - rose

Děsivý přízrak AIDS pro hemofiliky
AIDS je příčinou úmrtí velkého počtu hemofiliků ve Španělsku. Podle jedné zprávy v madridském deníku El País už jich na AIDS zemřelo více než 200 a 300 dalších má tuto strašlivou chorobu. Situace se zřejmě ještě zhorší. Ve Španělsku je vedeno asi 2 730 hemofiliků a testy na virus AIDS byly pozitivní u téměř 90 procent těch, kteří trpí nedostatkem faktoru VIII — což je nejrozšířenější forma hemofilie. Lékařští odborníci dávají vinu za tuto tragédii infikovaným krevním derivátům. Na nedávném kongresu hemofiliků bylo v pozitivním duchu oznámeno, že ve Španělsku bude brzy k dispozici syntetický faktor VIII.

reagovat 17.2.2013 17:00 - Rozarka

Děsivý přízrak AIDS pro...

Hemofilici dostali nakaženou krev
KREV znamená obchod, který představuje ročně dvě miliardy dolarů. Ziskuchtivost vyústila ve Francii v obrovskou tragédii. Krev kontaminovaná HIV způsobila, že 250 hemofiliků zemřelo na nemoci, které mají vztah k AIDS, a stovky dalších lidí byly nakaženy. — The Boston Globe, 28. října 1992, s. 4.
„Nesvatá aliance“ lékařské nedbalosti a komerční chamtivosti vedla ke smrti asi 400 německých hemofiliků a k tomu, že nejméně 2000 dalších bylo nakaženo krví obsahující HIV. — Guardian Weekly, 22. srpna 1993, s. 7.
Kanada má svůj vlastní skandál s krví. Odhaduje se, že více než 700 kanadských hemofiliků dostalo krev infikovanou HIV. V červenci 1984 byla vláda varována, že Červený kříž distribuoval hemofilikům v Kanadě krev nakaženou AIDS, ale tyto krevní produkty byly z trhu staženy až o rok později, v srpnu 1985. — The Globe and Mail, 22. července 1993, s. A21, a The Medical Post, 30. března 1993, s. 26.
Agentura Reuter oznámila 21. dubna 1993 z Madridu (Španělsko), že Španělsko bude platit odškodné 1147 hemofilikům, kteří podle ministerstva zdravotnictví byli během osmdesátých let nakaženi virem AIDS z transfúzí krve a krevní plazmy. Více než 400 jich již dostalo AIDS a zemřelo. — The New York Times, 22. dubna 1993, s. A13.
Koncem roku 1982 střediska pro sledování nemocí varovala NHF (National Hemophilia Foundation) před nebezpečím použití protisrážlivého faktoru VIII — jedna transfúze tohoto faktoru by mohla být koncentrátem od 20 000 dárců krve a stačilo by, aby jen jeden z nich měl AIDS, a injekce bude infikovaná. Silnější varování vyšlo v březnu 1983, ale v květnu toho roku NHF rozeslalo věstník nadepsaný „NHF trvá na tom, aby se dále používal protisrážlivý faktor“. Počet úmrtí proto vzrůstal a tisíce nemocných bylo vystaveno nebezpečí. Protisrážlivý faktor nebyl pro přežití hemofiliků nezbytný, existovaly jiné možnosti léčení. Mohlo se zachránit tisíce životů. V roce 1985 farmaceutické společnosti zjistily, že zahřátím tento faktor přestane být nebezpečný. Ale dokonce i pak se prodávaly uskladněné zásoby faktoru, který nebyl tepelně zpracován. — Dateline NBC, 14. prosince 1993.

reagovat 17.2.2013 17:01 - Maja

Hemofilici dostali nakaženou...

V čem jsou hlavní pozitiva bezkrevní chirurgie?
Stručně se dá říci, že pacientovi, který je operován bez krve, se dostává té nejkvalitnější péče v první řadě proto, že operovat bez krve může jen zdatný a vzdělaný operatér. Další důvod pro tvrzení, že bezkrevní operace je kvalitnější, spočívá ve stylu provedení operace: Při tomto postupu totiž operatér dbá na to, aby krevní ztráty byly co nejmenší, a má také k dispozici to nejmodernější technické vybavení určené speciálně pro takovéto minimálně invazivní zákroky.
Mezi velice významné kladné stránky bezkrevní medicíny patří to, že pacient a lékaři nemusí řešit různé okamžité či pozdní komplikace, které jsou spojeny s podáním transfúze. Mezi tyto komplikace patří zejména přenos různých infekčních chorob (hepatitis, AIDS, syfilis, cytomegalie a další). Ačkoli jsou dárci i darovaná krev testováni, přece není přenos nákazy jednoznačně vyloučen. Není totiž možné zaručit 100% spolehlivost testu, zvláště když si uvědomíme, že u některých patogenů je možné prokázat jejich přítomnost v krvi až po několika dnech či dokonce týdnech od proběhlé nákazy, a existují dokonce viry, jejichž inkubační doba se počítá na celé roky!

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 25.6.2016 12:48 - rose

cislo 3 https://www.jw.org/cs/publikace/videa/transfuze-alternativni-postupy/

reagovat 4.9.2016 09:46 - rose

Nejsem si tím úplně...

I male dite si umi nastavit IP jak chce

reagovat 14.12.2016 10:31 - rr

Vědci vytvořili umělou krev – v prášku


12. 12. 2016
Umělé červené krvinky tvoří suchý prášek, který se smíchá s vodou a může sloužit pro naléhavé potřeby za války. První testy umělé krve v prášku na myších byly pozitivní, ale u člověka ji bude možno používat nejdříve za deset let, napsal italský deník Corriere della Sera.

reagovat 14.12.2016 10:32 - rr

viz link http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/1980274-vedci-vytvorili-umelou-krev-v-prasku

reagovat 14.12.2016 10:34 - rr

vědců z Lékařské fakulty Washingtonovy univerzity v Saint Louis vytvořil novou umělou krev v prášku, která, když se rozpustí ve vodě, může pomoci zachránit tisíce životů ve válečných zónách nebo při živelných katastrofách, kde jsou transfúze velmi obtížné. Studii nazvanou ErythroMer vědci představili na zasedání Americké společnosti pro hematologii.

Nové červené krvinky jsou vytvořeny tak, aby co možná nejpřesněji napodobovaly životní funkce krve. Nyní vědci zkoumají, jak dosáhnout toho, aby je lidské tělo přijalo. Umělá krev je sušena mrazem, konzervována za okolní teploty a lze ji snadno použít.

"ErythroMer bude náhražkou krve, kterou lékař může nosit při sobě, v případě potřeby přidat vodu a infuzí zavést do těla. Je to suchý prášek, který se podobá paprice, může být konzervován v plastovém sáčku, který lékař může mít u sebe v brašně více než jeden rok. Když ho bude potřebovat použít, naplní sáček sterilní vodou, zamíchá a krev je připravena k infuzi," vysvětluje hlavní autor studie Allan Doctor.

Umělá červená krvinka je tvořena lidským proteinem hemoglobinu a syntetickým polymerem. Hemoglobin je složka červených krvinek, která přenáší kyslík do těla. Vědci usilují o vytvoření náhražky krve již více než 80 let, ale všechny dosavadní pokusy ztroskotaly. Když vědci potáhli umělou červenou krvinku syntetickým polymerem, vyřešili tak problémy, s nimiž se dříve badatelé setkávali. Tento postup vymyslel Dipanjan Pan z Illinoiské univerzity v Urbana-Champaign.

Testy se zatím dělaly pouze na myších, vědci se ale chystají umělou krev v prášku vyzkoušet i na větších zvířatech. Laboratorní testy na myších a krysách prokázaly, že umělé červené krvinky jsou schopny efektivně dodávat kyslík do tkání. "Nahradili jsme umělou krví 70 procent objemu krve u myši a zvířata ve stavu šoku jsme oživili," uvedli vědci.

Umělé červené krvinky nebudou nikdy moci zcela nahradit ty přirozené. Je to proto, že jsou schopny jen uvolňovat kyslík a nemají další funkce krve. Bude potřeba více času, než bude tento výzkumný produkt k dispozici pro lidi. Podle Allana Doctora je nutné udělat nejprve testy na králících a opicích a pak teprve na člověku. Je tedy potřeba vyčkat ještě deset až 12 let, než budou mít vědci definitivní odpověď na otázku, zda umělé červené krvinky fungují také u člověka.
Zdroj: http://www.denik.cz/zdravi/vedci-vytvorili-umelou-krev-v-prasku-20161211.html

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *