Babička má bludy a mluví nesmysly

První příspěvky v diskuzi

reagovat 13.7.2012 21:25 - Andy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na naši babičku a její psychicky narušený stav. Je jí 77 let. Byla dlouhodobě nemocná se zápalem plic, zjistili ji rakovinu žlučníku s prorůstáním do jater. Byla dva týdny v nemocnici a poslední dva měsíce už jen leží, nezvládá na záchod, takže má plíny, sama se nenapije, nenají, vstane akorát s pomocí 2 lidí) na toaletní židli u postele (i když už je většinou pozdě), má neustálou únavu a potřebuje nepřetržitou péči. Máme ji v rodinné péči a za tu dobu, co je z nemocnice zpátky doma, by se dalo říct, že se její fyzický stav o trochu zlepšil(co se týče únavy a kašle). Ale poslední dva týdny se u ní začaly objevovat nezvyklé psychické projevy. Pravděpodobně to začalo tím, že nedokázala překousnout to, že se o ni musíme neustále starat.Začala odmítat naši péči a tvrdit nám,že to nemá cenu,že je vše zbytečné, že už nechce žít, že jí máme dát nějaké jedy, injekci, nebo přinést přístroj, který ji usmrtí.nTyto stavy se začaly doplňovat bludy. Např. v noci nás úpěnlivě prosila, abychom odnesly ty krabice (i když v pokoji žádné krabice nebyly), prosila, že je mamé zničit, jinak se zblázní a vyskočí z okna. Krabicové sny se ji neusále vracejí.. Vidí je na stěnách a říká nám, abychom je probodali a zničili. Destruktivní představy má i tehdy, když nám říká, abychom zapálili barák, pak mluví o tom, že máme utéct pryč, že toho budeme litovat a že všechno vybouchne. V podstatě už není schopná normální konverzace. Na většinou otázek odpovídá, následovně: to je špatně, to je dobře, to je málo, to je zbytečný, děláš chybu.. Nebo z ničeho nic nám říká, abychom se dotýkali něčeho v místnosti, vyžaduje změnu světla, změnu tváře, chce, abychom rozstříhali kabáty, sedli si na zem, když to začneme dělat, tak říká buď že to je málo, že to je zbytečný, že budem litovat,že děláme chybu. Neustále chce vypínat nesmyslné věci. Např. mi jednou řekla: vypni tu trampolínu (i když žádnou nemáme). Zkoušli jsme její paměť, jestli to nemůže být Alzheimer, ale i přesto, jak jsme velká rodina, tak si všechny pořád pamatuje jménem, na fotkách pozná místa, kde byla, své přátele, pamatuje si, kdo ji byl navštívit a co dělala ten den. Zkoušeli jsme jestli je schopná něco napsat a namalovat - zvádla jen čmáranice. Její slovní zásoba je pořád dobrá, ale většinou používá nesmyslné kombinace slov. Vůbec nechápeme její stav. Vždycky bylá rozumně smýšlející a racionální. Nestalo se někdy někomu v rodině něco podobného? Co to může být za poruchu, je možné to nejak léčit?

reagovat 16.7.2012 13:57 - !

Přesnou diagnózu by vám sdělil psychiatr. Vypadá to na paranoiu - druh schizofrenie. Dělat se s tím bohužel asi nedá nic.

reagovat 4.6.2015 21:16 - Je to smutné...

Bůhví, co by taková nemoc udělala s námi...

reagovat 4.6.2015 22:51 - Bu bu bu

Co naděláte, ČT1 a ČT24 taky mluvějí nesmysly a hlásají bludy! To se prostě nedá poslouchat! Vše překroutí a ty jejich invektívy proti prezidentu jsou už trapný!

reagovat 4.6.2015 23:11 - Jeník

Co naděláte, ČT1 a ČT24...

To máš pravdu, proto na ČT skoro nekoukám. Je to televize plná bludů, Nova, Prima, nejsou o moc lepší. Radši si přečtu Halo noviny, protože jinak se nikde nic pořádně nedovím.

Co se týká babičky, kolikrát si myslím že stáří by se mělo zakázat. Není to příjemnýho, když člověk chátrá. Jsou mezi námi jedinci, kteří ještě mohou být i v tomto věku vitální, jenže kolik jich je? Kdybych mohl, tak zařídím pro všechny, aby každá a každý do poslední chvíle vypadali stále mladě nebo aspoň zdravě. To bych si strašně přál, jenže? Jenže....

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 6.6.2015 07:08 - Pepíno

Výroky Jiřího Suchého.
Kapitalismus je lepší než socialismus,
ale horší než jsem si myslel.

Skutečný rozdíl mezi kapitalizmem a socialismem:

V socialismu zloději kradli toaletní papír mýdlo a tužky.
V kapitalizmu zloději kradou fabriky vyrábějící toaletní papír,mýdla a tužky!

V socialismu dělníci dostávali přebytky.
V kapitalismu, jsou dělníci přebytkem!

V socializmu kradlo mnoho lidí, ale málo.
V kapitalismu krade málo lidí, ale zato hodně!

V socialismu se o zlodějích psalo v černé kronice a seděli v base.
V kapitalismu se o zlodějích píše jako o celebritách a sedí daňovém ráji!

reagovat 6.6.2015 08:09 - Jirka

Diky za vlozeni Pepino,to je trefne.Priznavam se,ze jsem ani nevedel,ze je pan Suchy takovy frajer.Palec nahoru jemu i vsem soudnym umelcum... ;-)

reagovat 4.1.2016 22:39 - Dědeček Mrazíček

Diky za vlozeni Pepino,to je...

Jojo, pan Suchý JE frajer. Pokud mu zrovna nelupne v bedně a nedělá kravinky typu svatba s o dvě generace mladší zlatokopkou a tak...

reagovat 4.1.2016 22:48 - Jirka

Hmm,to se stava.Oba pak budou do smrti spokojeny,ne? :-) Vzpomenme na p.Hrabala a dalsi. ..takze zadna novinka.

reagovat 5.1.2016 05:19 - gin

Pokud ta babička neuvidí Pannu Marii, jak se řítí za volantem traktoru po náměstí, tak je to OK.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *