Alergie, nesnášenlivost nebo přecitlivělost na potraviny? - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 12.5.2005 08:24 - Alex

Vážení! Proč se na stránkách s takovým názvem zaobíráte takovými pavědami jako je astrologie a podobné hrůzy!? Zasloužíte si návrh na cenu Bludný balvan.

reagovat 14.5.2005 00:24 - Marek

Musím reagovat na zde uvedená tvrzení, že alergie na potraviny je pevná, vrozená nevyléčitelná apod. Je mi 41 let a od svých asi 6 let (co si pamatuji) jsem byl alergik (spojivky, senná rýma, později začínající astma) a k tomu alergie na potraviny - jablka, třešně, téměř všechny ořechy, broskve, meruňky, kiwi a mnoho dalšího ovoce. Po snězení kousku něčeho takového se objevily přesně reakce popisované v článku. Bohužel naše zdravotnictví tento problém řešit neumí (jako řešení nepovažuji předepsání Sanorinu, různých histaminik nebo injekce přes zimu). Metodami pokus-omyl jsem se po několika letech dopracoval do stavu, kdy můžu prohlásit, že jsem MÍVAL alergii. Chcete vědět jak? Jednoduše - pouze změnou stravy. A dnes paradoxně jím to, na co bych v minulých 35 letech asi zemřel, tj. pouze ovoce a zeleninu. Stačilo postupně z jídelníčku vyškrtávat maso, mléko a ostatní živočišné produkty a co nejvíce omezit tepelně nebo jinak průmyslově upravené potraviny. Nejsem zatím úplný vitarián, ale možná se časem dopracuji i tam. A názory "vzdělaného" okolí? Ten pocit moci se zakousnout s chutí po 35-li letech do jablka nebo broskve, zajít si na jaře na rozkvetlou louku nebo jít posekat trávu na zahradu ... to se těžko vysvětluje všem těm Dr., kteří mi nebyli schopni pomoct. A že od té doby (cca 3 roky) nevím, co je to rýma, nachlazení, chřipka, únava, bolesti hlavy a jiné, to jim raději ani neříkám. Je asi bohužel pravda, že slovo "lékař" je od slova "léčit" a ne "uzdravit" !
Pokud se potýkáte s podobnými problémy, zkuste třeba nahlédnout na stránky www.vitarian.cz nebo podobné, není to od věci. Zdraví máme jen jedno a za jeho stav si můžeme bohužel sami.

reagovat 17.5.2005 11:21 - Pája

Moje dlouholetá kamarádka začala být alergická,podobně jako ty,asi ve 30ti letech.Největší nesnáze má právě s pylem,prachem a ovocem a zeleninou.Před pár lety byla v Tv nějaká magistra lékárnice,která používá hlavně bylinky,a ta tvrdila,že alergie bývá na ovoce tropické,nikoliv domácí.Tehdy jsem jí psala,a dodnes mi neodpověděla.Psala jsem,jak se mýlí,protože kamarádka má alergii na čerstvé ovoce jakékoliv!Ať už jde o citrusy,jablka,hrušky,ořechy atd.Lékařka jí řekla,že má alergii na kde co,a že jí nezbývá,než vyhodit z bytu nábytek,záclony,sednout si do prázdného bytu,a nevycházet.Zajímavé řešení,ne?
Zajímalo by mě,jak jsi konkrétně postupoval.Těžko jí můžu vykládat,že má začít jíst jen ovoce a zeleninu,po kterém jí svědí a otéká krk.Můžu jí doporučit webové stránky,ale pochybuju,že se přiblíží k počítači,natož že v něm bude hledat.Jinak děkuju za tvůj příspěvek.

reagovat 18.5.2005 17:38 - Marek

Nevím, jak je na tom tvá kamarádka s přístupností k novým a pro spoustu lidí stále ještě "nepodloženým a nedůvěryhodným" informacím ohledně zdravé výživy. Pokud to bude možné, bylo by dobré, aby si přečetla některé knihy nebo články na toto téma. Jako dobrý zdroj informací můžu doporučit například knížky Fit pro život (I a II) od manželů Diamondových nebo kteroukoliv knížku od Dr. Normana Wolkera (Zářící zdraví, Omládněte, Zdraví a salát, Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy). Bohužel v knihkupectví asi už k dostání nebudou (snad někde v antikvariátě), ale pokud bys měla zájem mám většinu z nich zkopírovanou v počítači (můžu poslat emailem a můžeš je kamarádce vytisknout, pokud není s počítačem kamarád).
A teď k tomu, jak jsem postupoval já : Začal jsem asi před pěti lety. V té době jsem neměl k dispozici žádnou z výše uvedených knížek a jenom pár informací a vlastních zkušeností, které potraviny mou alergii zhoršují. A ty jsem začal postupně se svého jídelníčku vyřazovat.
Obecně největšími nepřáteli (co se alergií týče) je kravské mléko a výrobky z něj, maso (hlavně tzv. červené, tj. hovězí, vepřové, skopové, zvěřina apod.), rafinovaný cukr, bílá mouka (pšeničná), přepálené tuky (tzn. cokoliv smaženého) a přemíra solení, pepření a jiného kořenění a taky vajíčka ve větším množství.
Samozřejmě nejde všechny tyto

reagovat 19.5.2005 11:11 - Pája

Díky za obsáhlou odpověď.Kamarádka je po podobně drastické dietě (pro mě drastické),aby trvale zhubla,a funguje to.Ta to určitě dokáže dotáhnout do konce. Zatím jí pošlu tvůj příspěvek.Pravda,mě by to asi porazilo.Bez masa,mléka ani ránu.Zatím (musím to zaklepat) nejsem alergická,a ani nikdo z rodiny.Život bez masa si představit neumím.Kdysi jsem tu psala jednomu vegetariánovi,že jsem musela být dva měsíce živa jen zeleninou a ovocem,a jaké to bylo pro mě utrpení.Jinak je mám ráda,a nejvíc v syrovém stavu,ale čeho je moc,toho je příliš.
Tak ještě jednou dík.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 19.5.2005 20:54 - Pája

Já váš způsob živata respektuju,i když je pro mě nepochopitelný.Asi mám nezdravý způsob stravování,ale jsem zvyklá od malička:ráno nejím,jelikož se mi dělá jinak nevolno,a kvůli lékům nemůžu.Pokud mám ranní,dám si kolem 8:30 housku a čaj(mléko) s kafem(obojí).Jinak totiž neprocitnu,přesto nejsem na kafi závislá.Ale u dětí potřebuju být ve střehu.Pak v poledne dětská porce druhého jídla,večeře kolem 16-17h,podle toho,kdy se dostanu domů.Jsem nepřetržitě unavená,tak chodívám brzy spát.Celý den se snažím pít,i když je to pro mě hrozné.Nemám potřebu tekutin. Problém s vitamíny je v tom,že u nás ve vsi koupíš čerstvé ovoce a zeleninu jen jeden den v týdnu,pokud se na tebe dostane.A jelikož žiju těsně pod horami, nic moc kloudného si tu nevypěstuju.A do města se nedostanu jen tak na nákup(špatné spojení a pracovní doba).
Jinak miluju saláty,zvlášť hlávkový.Jsem schopná zbodnout 3 hlávky i se zálivkou,ale do půl hodiny skučím hlady,pokud jsem k salátu nezakousla aspoň kousek masíčka.Jsem postižená po mámě,nedělá mi bohužel problém sníst kousek masa syrového.Snažím se tomu vyhýbat,vím,je to humus.A hladovka.U mě způsobí poměrně rychlou ztrátu váhy,ovšem s prvním soustem čehokoliv mi vyletí hmotnost o dvojnásobek výš. Děkuju,nechci.Před dvěma lety jsem jela na zájezd asi na 6 dní do Francie,autobusem,poznávací,takže hodně chození,přejíždění.Netahala jsem s sebou jídlo,čekala jsem na večer a klid.Během dvou dnů se dostavila reakce-bolest slinivky,průjem.Nepomohlo nic,než zaběhnutý systém stravování po návratu.Podle zdravotní sestry to bylo nedostatkem jídla,a slinivka byla připravena pomáhat při trávení jako vždy,a takhle to dopadlo.Myslím,že jsme spolu mluvili kdysi o mé nemoci štítné žlázy,a ty jsi mi na to doporučil právě půst.Ale třeba cukrovka je taky hormonální porucha,a tam může(ne)příjem potravy způsobit až smrt.Proto nemám pocit,že by mi tohle pomohlo.
Jinak nechápu,proč bys neměl přispívat se svými zkušenostmi.Třeba se najde někdo,koho přesvědčíš.A osvěty je třeba.Bohužel,u mě to nezabere,ale o to tady nejde.Každý budeme žít podle svého,a určitě spokojeně.Přeju jen to nejlepší.

reagovat 24.5.2005 16:00 - Petr

Z tvých reakcí je teď vidět více tolerance než v dřívějších komentářích a to mě potěšilo. :)
Taky nemluvím o tom, že ty něco haníš, to bylo řečeno obecně pro větší okruh lidí, kteří i když spoustu věcí nezkusili, tak přesně vědí jak to je a jak by se mělo správným způsobem žít, jako by si mysleli, že právě oni mají ten spravný pohled na svět. To alespoň ukazuje tu naší názorovou relativnost a všeho ostatního. :)
Souhlasím s tebou, že některé onemocnění jsou špatně léčitelná. Nesouhlasím ale s tím, že se nedají vyléčit půstem. Je pravda, že některá onemocnění nejdou okamžitě léčit půstem jako např. cukrovka (jak jsi psala) či jiná onemocnění. Ale vyléčit se dají a to pozvolna. Chce to odvahu a postupné odebírání jídla i léků až se nemocný dostane do takového stadia, kdy se může postit bez použití jídla a léků a probudit v sobě tu zázračnou detoxikační sílu. :)
Půst by měl být hlavně provozován preventivně, ne když už je příliš pozdě a to většinou, když nemocný umírá na rakovinu a je v posledních stádiích života. Když se tak stane, lékaři dají ruce pryč a nemocný hledá poslední alternativy. Nalezne je v půstu, ale je příliš pozdě a člověk nakonec umírá. Blízcí to potom považují za to, že ani půst nepomohl. Toto je bohužel příběh ze života, který jsem kdysi zaslechl a vrhá to špatný stín na toto přírodní odvětví. Ale to jsem zase zašel moc daleko. :)
No prostě se měj krásně, užívej klidného života a totéž přeju i tobě :)
Petr

reagovat 14.7.2010 23:31 - blanka

Při alergiích, nadýmání, oslabení imunity organismu nabízí poměrně levně farmax.cz actilac.

reagovat 15.7.2010 00:30 - Granvin

Nevím, jak je na tom tvá...

Ahoj Marku,
jestli máš nějaký hůře sehnatelný knihy v pc, tak budu taky vděčný, když mi je zašleš na email. Informací není nikdy dost. Díky granvin@seznam.cz

reagovat 1.10.2011 19:49 - Antikoncepce ničí střeva, játra a ledviny

Alergie může zhoršovat i antikoncepce kterou berete.
Především ta mladá generace, to je furt nemocné, a končí to na dialýze v tak mladém věku. To nechápu! Platíte za svou blbost - berete bez rozmyslu antikoncepční pilulky. Doktoři kteří berou tučné peníze za to že vám to píšou na recepty/je v tom velký byznys a točí se v tom velké prachy/ a platí je farmaceutické firmy, aby měly odbyt. Vy za to platíte - emboliemi, zničenými játry, ledvinami a poškozenou imunitou. Narušujete si přirozené cykly v těle těžkou chemií, která vám likviduje křehkou střevní mikrofloru. Rozvíjí se těžká acidoza a další navazující problémy. Křehké cévy a žíly se lámou, hrozí ischemická choroba dolních končetin/s rizikem amputace končetiny v konečném stadiu/ nebo iktus/mozková příhoda s rizikem ochrnutí celé poloviny těla.
Proč to svinstvo berete? Proč neučiníte zodpovědným partnera za sex.styk? Proč ho nedonutíte aby si vzal kondom? Kondom vás chrání před pohl.chorobami, otěhotněním a hlavně nemá zdravotní rizika/pozor na alergii na latex/ Toto je vážné varování a žádný doktor to nepřizná!!!
JDE O VAŠE ZDRAVÍ*NEPOUŽÍVEJTE CHEMICKOU ANTIKONCEPCI-PILULKY. STANE SE Z VÁS INVALIDA ZA 10-20 LET. PERSPEKTIVA JE ŽE BUDETE PRACOVAT DO 70-TI LET, JAK CHCETE BÝT VE 40-TI LETECH INVALIDNÍ??????tak mladé??????proč??????kvůli sexu a užívání tabletek které ohrožují vás život?????

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *